رئیس بانک مرکزی بریتانیا: ارز دیجیتال جای دلار را می‌گیرد!

یادداشت اقتصادی | صنعت برق و استخراج بیت کوین
آگوست 19, 2019
تعرفه برق ماینر ها ۷ سنت است/ مصرف برق تابستان امسال فقط ۱درصد رشد کرد
آگوست 28, 2019

رئیس بانک مرکزی بریتانیا: ارز دیجیتال جای دلار را می‌گیرد!

مارک کارنی، رئیس بانک انگستان که همان بانک مرکزی بریتانیاست، گفته است که یک ارز دیجیتال پشتیبانی شده توسط بانک مرکزی می‌تواند جای دلار را به‌ عنوان ارز ذخیره جهانی بگیرد.

به نقل از کوین‌دسک، کارنی در گردهمایی سیاست‌های اقتصادی در جکسول هول شهر وایومینگ در روز جمعه از نیاز جهان به یک سیستم بین‌المللی پولی و مالی (IMFS) جدید سخن گفت. او ضمن صحبت‌هایش اشاره کرد که اگرچه دلار طی قرن گذشته نقش برجسته‌ای در نظام جهان داشته است، اما پیشرفت‌هایی مثل رشد جهانی‌سازی و درگرفتن جنگ‌های تجاری باعث شده که تأثیر آن‌ها بر عرصه اقتصادهای ملی بسیار بیشتر از گذشته باشد.

کارنی همچنین کاربرد دلار درزمینه‌هایی مثل صدور اوراق بهادار، دادوستدهای بین‌المللی و استفاده گسترده شرکت‌های بزرگ از آن را از نشانه‌های سلطه آن بر اقتصاد کنونی جهان دانست. کارنی افزود:

باوجود این‌ها، پیشرفت‌های صورت گرفته در اقتصاد آمریکا با تحریک نرخ تبادل دلار (در برابر دیگر ارزها)، تأثیرات غیرمستقیم زیادی بر بقیه کشورهای دنیا خواهد گذاشت. هنگامیکه اقتصاد جهان در حال نظام گیری مجدد است، قدرت دلار آمریکا درست به‌ اندازه زمان سقوط سیستم برتون وودز (استاندارد طلا) اهمیت دارد.

کارنی چندین پیشنهاد برای دارایی جایگزین دلار معرفی کرد که شامل رنمینبی چین و از همه مهم‌تر یک ارز دیجیتال پشتیبانی شده توسط ائتلافی از بانک‌های مرکزی است. او در این مورد گفت:

اما آیا شاید بهتر باشد که این ارز ترکیبی برتر (SHC) توسط بخش دولتی، با استفاده از شبکه‌ای از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، عرضه شود. چنین ارزی قدرت آن را خواهد داشت که عوامل مؤثر در تسلط دلار بر تجارت جهانی را تضعیف کند.

او در ادامه گفت که به نظر او فناوری این قدرت را دارد که اثرات شبکه‌ای حافظ دلار را مختل کند. او همچنین یادآوری کرد که تعداد تراکنش‌های آنلاین رو به افزایش است و در این تراکنش‌ها، پرداخت‌های الکترونیک به پول نقد ترجیح داده می‌شود.

با اینکه او به‌ صراحت به ارزهای دیجیتال اشاره نکرد اما گفت:

هزینه‌های نسبتا بالای پرداخت های الکترونیک داخلی و فرامرزی باعث تشویق شرکت‌ها برای ارائه نوآوری در این زمینه شده است. این شرکت‌ها با به‌کارگیری فناوری‌های جدید سعی در پایین آوردن این هزینه‌ها و ایجاد خدمات پرداخت خرد آسان‌تر برای مشتریان دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.