نیروگاه پره سر آمادگی تامین برق ماینر ها را دارد!

تعرفه برق ماینر ها ۷ سنت است/ مصرف برق تابستان امسال فقط ۱درصد رشد کرد
آگوست 28, 2019
ثبت نام از متقاضیان استخراج ارزهای دیجیتال این هفته آغاز خواهد شد!
سپتامبر 14, 2019

نیروگاه پره سر آمادگی تامین برق ماینر ها را دارد!

مدیرعامل نیروگاه پره سر گفت: در حال حاضر حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ مگاوات ظرفیت مازاد تولید برق در این نیروگاه وجود دارد و مشتریانی برای احداث مزارع بیت کوین از این منطقه بازدید کرده‌اند.

به گزارش برق نیوز، غلامرضا امیریان، مدیرعامل نیروگاه پره سر امروز در حاشیه بازدید خبرنگاران از این نیروگاه، در یک نشست خبری با بیان اینکه الگوی ساخت این نیروگاه طبق الگوی شرکت زیمنس است و با توجه به اینکه این نیروگاه یک نیروگاه سیکل ترکیبی است، راندمان کنونی آن ۵۰ درصد است، گفت: از آب دریا به منظور خنک کردن توربین‌ها استفاده می‌شود. این در حالی است که کلاس توربین‌ها «ای» با ظرفیت اسمی ۱۶۰ مگاوات است و با هدف استفاده آب برای واحد‌های بخار، سه حلقه چاه حفاری شده است. علت اینکه از آب دریا برای خنک کردن توربین‌ها استفاده نمی‌شود، میزان بالای ناخالصی آب است که این امر موجب می‌شود هزینه تصفیه این آب بالا رفته و از سوی دیگر به لحاظ زیست محیطی نمی‌توانیم آبی را که دمای آن بیش از ۳ درجه اختلاف با دمای آب دریا دارد به دریا بازگردانیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ساخت این نیروگاه زمانی آغاز شد که وابستگی به شرکت زیمنس نداشتیم، اظهار داشت: انتقال فناوری برای ساخت چنین نیروگاهی از سال ۸۹ آغاز شده بود. این در حالی است که در نیروگاه گیلان، تمامی اقدامات توسط شرکت زیمنس انجام شد.

امیریان در ارتباط با میزان تولید این نیروگاه، تصریح کرد: ما براساس نیاز مصرف کننده، برق تولید می‌کنیم. البته در ۶ ماهه نخست امسال به دلیل اینکه نیروگاه‌های برق آبی به مدار تولید آمده بودند، درخواست از نیروگاه‌های ما که سیکل ترکیبی است ۱۰ درصد کاهش داشت. به عبارتی دیگر هر سال ۷۰ مگاوات ساعت از ما درخواست برق وجود داشت که نیمه نخست امسال به ۶۰۰ مگاوات ساعت تقلیل یافت. از سوی دیگر تابستان سال گذشته طی ۲۴ ساعت، ۱۷ هزار مگاوات برق تولید کردیم.

به گفته وی امسال با توجه به میزان کاهش تقاضا از نیروگاه برق حرارتی پره سر این حجم مازاد را می‌توانستیم به مشتریان که متقاضی تأسیس مزارع ماینر بودند، بفروشیم که در همین راستا با هماهنگی شرکت برق حرارتی مشتریان از منطقه بازدید کردند.

گفتنی است این منطقه به دلیل خنک بودن هوا و همچنین در دسترس بودن برق و زمین می‌تواند منطقه مناسبی برای احداث مزارع ارز رمز باشد. در حال حاضر حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ مگاوات ظرفیت مازاد تولید برق در این نیروگاه وجود دارد که می‌تواند برای راه اندازی مزارع ماینر مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرعامل نیروگاه پره سر، میزان مصرف سوخت گازی برای هر مگاوات برق را ۳۰۰ مترمکعب گاز و برای همین میزان تولید برق معادل سوخت مایع، ۳۰۰ لیتر گازوئیل عنوان کرد و یادآور شد: مشتریانی که برق را از بورس خریداری می‌کنند اگر نیاز به قطعی برق وجود داشته باشد، در اولویت قطع برق نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.